Extenzivní zelená střecha má nižší porost (tráva, květiny, bonsaje, nízké keříky), který bez poškození překonává i období sucha a po deštích lehce regeneruje. Problém nepředstavuje ani případná oprava zelené střechy. Jednotlivé kusy stavebnice lze jednoduše uvolnit a poté je vrátit zpět na své místo.
Samotná zelená střecha vyžaduje pouze minimální péči. Příroda se totiž o vše dokáže.
Střecha také může obsahovat další vrstvy, jako například kořenovou bariéru a odvodnění a zavlažování. Hlavní nevýhodou je zatížení střešní konstrukce. Zelená střecha má však svá úskalí. Těžko se realizuje zelená střecha na stávající konstrukci.
Ta se musí velice často před realizací zelené střechy zesílit. Další nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Do rozpočtu je nutné započítat všechny vrstvy zelené.
Zelené střechy a česká legislativa.
Důležitým předpokladem pro podporu zelených střech je legislativní a normativní prostředí. V České republice jsou na rozdíl od některých jiných evropských zemí zelené střechy v legislativě zmiňovány pouze okrajově, ale české zákony vytvářejí vesměs otevřené prostředí pro jejich širší uplatnění. Není to žádná novinka, jednoduché zelené střechy s pomocí travního drnu si na svých příbytcích realizovali už Keltové, ale v naších podmínkách se zelené střechy začínají více. Nutno zavlažovat, sekat, hnojit. Dotačně nepodporovaná Skladba: - Zeleň, tráva, keře, rostliny, stromy - Substrát pro intensivní stř.
Pro tyto retenční střechy je vhodné použít i hydroakumulační desky ISOVER. Optigreen Lehká střecha je to jen cca. Hospodaření s dešťovou vodou je v současnosti „žhavé téma“.
Ale hektarová zelená střecha opatřená po obvodě obsypem kačírku a pak m pouze 1mm suché, velmi lehké zeminy, to není dobrý nápa když se přižene další z vichřic nebo dokonce orkán, jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem. Nezapomeňte, že se u nás začala vyskytovat v poslední době častěji i tornáda. Ta by si ale zase pravděpodobně pohrála i se.
V konečném důsledku by se zatížení zelené střechy s vrstvou hlíny propsalo do celé stavby, což by znamenalo výrazné prodražení stavby. Výběr a rozmístění rostlin ve své různorodosti a tematičn. Nejméně náročná extenzivní zelená střecha zachytí dešťové vody.
Snadná na realizaci, okamžitý efekt a téměř žádná údržba. Vše o benefitech se dozvíte na webu Zeleň střechám. Temáta našeho webu jsou ekologie, architektura a zelené střechy.
Intenzivní zelená střecha představuje zatížení minimálně tři sta kilogramů na metr čtvereční. Je třeba brát v úvahu i to, že se hlína nasytí vodou. Takzvaná extenzivní zelená střecha je pak určena pro konstrukce, které snesou zatížení od do 3kilogramů.
Tento typ střechy se osazuje skalničkami, trvalkami či mechy. Využít lze například netřesk. ECOSEDUMⓇ PACK je patentovaný zásobník, který v období dešťů zadrží potřebné množství vody následně při vysokých teplotách vodu vypouští do kořenů. Při sklonech od 20° je nutné substrát zajistit proti sesunutí vždy, při menších sklonech s ohledem na soudržnost substrátu. V případě potřeby by se zelená střecha měla přihnojit dlouhodobě působícím hnojivem a to maximálně 1x za rok.
Po založení zelené střechy doporučujeme zalévat v námi stanovených intervalech a postupně zálivkovou dávku snižovat až zcela vypustit.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.