Hotovou hráň či jen naskládanou a proloženou kulatinu je třeba svrchu zatížit. U výrobků z masivního dřeva vypadají zaoblené hrany většinou elegantněji, než když jen lehce strhneme jejich ostří. Rozvoj rukodělného řemesla, prodej japonských pil Razor Saw, přírodních kamenů, olejů, ředidel a prostředků ke zpracování dřeva přirozenou cestou.
Jak se staví hráň na sušení dřeva ? Ochrana a úprava dřeva.
Aby se mohly naplno projevit výborné vlastnosti dřeva , je třeba jej správně vysušit. O tom, jak se vysoušení provádí, se dočtete v naš. Umělé sušení dřeva je nejčastější způsob dosahování potřebné vlhkosti dřeva.
Oblíbenost této metody je zapříčiněna malou časovou náročností, zároveň dochází k šetření energií v případě kondenzační metody. Neoddiskutovatelnou výhodou je i fakt, že u této metody není tak velký požadavek na skladovací prostory. Další výhoda spočívá v ničení.
Po uložení všech vrstev je třeba hráň (pokud již není skládána přímo pod přístřešek) pořádně zakrýt a zabezpečit proti nepřízni počasí.
Přes letní období je však lepší nechat dřevo odkryté a nikdy jej nezakrývat po stranách. Sušení dřeva na topení by mělo probíhat nejméně rok. Ve skladu by měla být každá hráň dřeva oddělena podle druhů dřeva a bez potíží by měla být přemístitelná.
Plocha by měla být pokryta hrubým pískem, štěrkem nebo asfaltem. Dřevěný odpad a především kusy napadené houbou je nutno ze skladu odstranit. Takto jsme vytvořili hráň , kterou nakonec důkladně zakryjeme a zakrytí zatížíme. Vhodný je také preventivní postřik sušeného dřeva před dřevokazným hmyzem, případně dřevo natřeme prostředkem proti škůdcům (třeba Lignofix) a čela trámů a trámků je vhodné natřít barvou (např. bílý balakryl), díky které nepopraskají.
Prostorový metr znamená také objem m³, ale s různým podílem dřeva a vzduchu. Můžeme si jej představit jako jednotlivou paletu, hráň kuláčů vyskládaných v lese, prostor této nákladní soupravy, nebo třeba velkoobjemový kontejner. Stačí pak vynásobit délku, výšku, šířku a získáme počet prostorových metrů.
Tím je zajištěno proudění vzduchu v hráni. Huge Savings on Fluorescent Tubes. Low Prices - Save Money Online Now!
Hráň řeziva pro přirozené sušení včetně základu (podstavce, hranoly, prokladové lišty, vrstvy řeziva, svazek, hráň ) Základ hráně řeziva pro přirozené sušení (betonové podstavce) Svislé komínky uvnitř hráně řeziva - přiroz. Polínkový ježek, palivový ježek či kupka je způsob ukládání dřeva (naštípaná dřevěná polínka) pro dlouhodobé skladování a proschnutí, kdysi typický pro pohraniční české hory.
Obvykle má základna průměr dva a více metrů, v�. Každou hráň dřeva vytřídíme, vybereme nejlepší kusy a poté vyřežeme vady dřeva jako jsou nežádoucí suky, běl nebo praskliny. Vyzkoušela jsem si, jak se staví hráň tak, aby mezi poleny proběhla myš, ale už ne kočka. A hlavně topím dřevem, dotýkám se v něm lesa, nechávám na sebe sálat oheň a moc si to všechno užívám. Lars Mytting: Dřevo – vše o tom, jak dřevo sekat, skladovat a sušit – a o duši dřeva.
Schnutí dřeva je velice individuální činnost. Vyschlé dřevo se pozná podle procentuálního obsahu zbylé vody. Ta se měří vlhkoměrem, když vlhkoměr nemáme, tak to prostě odhadneme. Ale obecně pro použití ve vytápěném bytě by měla být vlhkost dřeva do , pro použití v domku s kamny do a pro venkovní použití.
S ohledem na velmi vysoký podíl vody v dřevní hmotě živých stromů (jádro až , běl až 2 ) a s ohledem na značné tvarové změny dřeva při vysychání je v naprosté většině případů nutné dřevo před zpracováním sušit.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.