úterý 21. května 2019

Smrk šiška

Samičí šištice vytvářejí vajíčka, samčí vytvářejí pyl. Jedná se o evolučně původnější orgán. Smrk (Picea) je bohatě zastoupený rod stromů, výjimečně keřů z čeledi borovicovité. Patří do něho dle různých pojetí až druhů rostoucích v chladných a mírných oblastech severní polokoule.


Tuhá šiška smrku ztepilého. SMRK – jehličí roste po jednom kolem celé větvičky, šiška roste vzhůru, pak se otáčí. Smrk ztepilý má tmavozelené, čtyřhranné, ostré, až mm dlouhé jehlice. Na rozdíl od jedlí, jejichž šišky jsou vztyčené.


Vertikální rozmezí 700–2m n. Jehličnany, jako třeba borovice, jedle, smrk ,. Nejvzácnější americký smrk ,. Borovicová Šiška Strom. Během zrání, které v závislosti od druhu může trvat až několik let, šiška dřevnatí a opadává v celku (borovice, smrk , modřín) nebo se rozpadá (cedr, jedle). Při uzrávání šišky otevírají šupiny, čímž se dostávají ven semena (oříšky). Dnes je známo mnoho kultivarů, jež se liší barvou jehlic, tvarem a výškou. Pro svůj pomalý růst (ročně povyroste o 3–cm) se stal velmi oblíbeným.


Smrk sivý vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Hodí se jak do nádob a na skalky, tak i do záhonových. Pro zakrslý vzrůst a nenáročnost patří mezi velmi vyhledávané dřeviny. Mezi smrky má tento kultivar dvojníka, ovšem se stříbrným pichlavým jehličím – smrk pichlavý (Picea pungens ´Hermann Naue´). Také obyčejná borovice nabízí rarity mezi šiškami.


Smrk omorika nebo též smrk Pančićův (Picea omorika, srbsky: Панчићева оморика, Pančićeva omorika) je vzácný druh smrku. Je endemický v západním Srbsku a východní Bosně v areálu s celkovou rozlohou jen asi hektarů, v povodí řeky Driny. Smrk je pěstován v hospodářských lesích jako cenný zdroj dřeva.


Stáhněte si úžasné obrázky zdarma s motivem Šišky Smrku. Rostliny vytvářející šišky již mají vrchol svého vývoje za sebou, z tohoto důvodu je rostlin tvořící šišky mnohem méně ve srovnání s rostlinami kvetoucími. Se šiškami se setkáváme především u jehličnatých rostlin, tvoří je ale i řada dalších, jakými jsou například tropické cykasy, nebo pouštní. Smrk sibiřský je v Rusku důležitým hospodářským stromem.


Dřevo se využívá ke stavebním účelům a na výrobu celulózy. Z jehličí se vyrábí smrkové pivo. Vysazuje se v ochranných pásech lesů a podél cest, význam má též v sadovnictví. Na suchých půdách špatně roste a zakrňuje.


Jehlice pichlavé, s barvou šedozelenou, i stříbřitou. Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, vět.


Picea abies Čeleď : borovicovité Výskyt : střední a jihovýchodní Evropa Koruna : statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem Borka : hladká, světlehnědá kůra, s věkem se mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou. Smrek obyčajný (Picea abies) je ihličnatý strom z čeľade borovicovité (Pinaceae). Je to najrozšírenejší strom na Slovensku a významná hospodárska plodina.


Smrk šiška

Na rozdiel od jedle bielej (Abies alba), ktorá má ploché a vykrojené ihlice, smrek obyčajný má hranaté a špicaté ihlice.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Zubní ordinace slavonice

Nabízíme profesionální služby v oblasti stomatologie, stomatochirurgie, implantologie a parodontologie. Vážení spoluobčané, rádi bychom Vá...