Kapalné izolanty Kapalné izolanty se dělí na přírodní, kam patří skupina rostlinných olejů (směsi esterů , glycerinů a nenasycených mastných kyselin ) a skupina minerálních olejů (směs různých uhlovodíků ), a syntetické kapaliny ( polybutyleny , chlorované uhlovodíky, fluorované sloučeniny, organické estery , silikonové kapaliny ). Mají malé dielektrické ztráty. Podle počtu monomerů v polymeru se mění fyzikální vlastnosti materiálu. Struktura organických izolantů Základem jsou makromolekulární látky – polymery, základní stavební jednotka polymerů se nazývá monomer. Zamezuje průtoku elektrického proudu mezi vodiči, které mají rozdílný elektrický potenciál.
Elektrický izolant neobsahuje volné částice s elektrickým nábojem, nebo je obsahuje v zanedbatelném množství. Značná je aj spotreba silikónových derivátov. Vláknité organické izolanty –dostupné, dobré elektrické a mechanické vlastnosti, nízká tepelná odolnost (do 100°C), silně navlhavé.
Unsubscribe from mbohuslav? Anorganické názvosloví - bezkyslíkaté kyseliny a jejich soli II mbohuslav. Je to priesvitná, pevná hmota. Nazývame ho aj organické sklo-plexisklo.
Vyrábajú sa z neho kabíny dopravných prostriedkov, kryty, používa sa na zasklievanie okien, v zdravotníctve na výrobu zubných protéz, v kostnej a kĺbovej chirurgii, na výrobu kontaktných šošoviek, ideálny termoplastický materiál. Najväčšiu spotrebu má PVC. Nejsou tepelně stálé, při vysoké teplotě se deformují a při jejich hoření vznikají nebezpečné toxiny.
Obvykle bývají tepelnými i elektrickými izolanty. Jsou dobře zpracovatelné a často se elektrostaticky nabíjí. Pevné izolanty Pevné izolanty dělíme na anorganické a organické. Samostatné polymery mají dobré a žádoucí vlastnosti ale i ty lze ještě vylepšit. Podľa mechanizmu polarizácie ich zjednodušene triedime na nepolárne, slabo polárne (bezstratové) a polárne (stratové), a to ako lineárne, tak aj nelineárne.
V pevných izolantech se může vyskytovat jak elektronová, tak i iontová elektrická vodivost. Podľa pôvodu sa izolanty a dielektriká triedia na anorganické, organické a semiorganické. Dříve se používaly jen přírodní organické izolační materiály – dřevo, přírodní vlákna, vosky.
Izolanty a dielektrika 6. Vodiče a izolanty (Čo vedie elektrický prúd) Stiahni. Polymerní látky se však mnohem častěji než v krystalickém stavu vyskytují ve stavu amorfním, protože jejich řetězce zaujímají velké množství konformací a tedy jejich pravidelné uspořádaní do krystalové mřížky je mnohdy nemožné. Teorie vodivosti dielektrik a izolantů.
O tepelných izolacích toho bylo napsáno již mnoho. Je jich více druhů, používají se v odlišných částech staveb, vyrábějí se z různých materiálů a dnes patří prakticky neodmyslitelně ke každému typu stavby s udržovanou vnitřní teplotou. Vybíráme nejlepší způsob tepelné izolace. Je užitečné předstírat, že všechny látky na světě můžeme rozdělit na elektrické izolanty a vodiče. V současné době, kdy neustále roste poptávka po elektrické energii, je potřeba zabývat se možnostmi jejího získávání.
Jsou tu polovodiče a supravodiče a jiné zvláštní elektrické materiály, ale pro většinu úvodních kurzů a úloh rozdělení na vodiče a izolanty postačí. Práve z tohto dôvodu sa izolanty využívajú hlavne na zamedzenie prechodu prúdu medzi vodičmi s rozdielnym potenciálom. V izolantoch sú nosičmi elektrického náboja pri normálnych podmienkach voľné ióny. Organické polymery jako zdroj energie Miroslav Havránek. Skuteč izolant obsahuje vždy malé množství iontů a elektonů,které které se mohou působením vněj.
TEPELNÉ VODIČE A IZOLANTY a) TEPELNÉ VODIČE. Na dotyk jsou studené, protože z nás snadno odvádějí teplo (ochlazují nás). Příklad: kovy, dlaždice. Užití: rtuť v teploměru.
Nejlepšími tepelnými izolanty jsou plyny a kapaliny, které rychleji než vedením přenášejí teplo prouděním. Do nedávna jsme si pod pojmem „ organické materiály“ představili izolanty , a také se jako izolanty hojně vyuţívaly. Pokrok v oblasti organických vodičů a polovodičů radikálně změnil několik aspektů kaţdodenního ţivota. Za izolanty považujeme látky, které neobsahují na rozdíl od kov ů volné nosi če náboj ů, tím pádem nevedou elektrický proud.
Elektrické izolanty jsou tvo řeny z atom ů, molekul nebo iont ů. Ročník druhý Trieda II.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.