Smolka (latinsky meconium ze starořeckého μήκων – mékón) je druh lidského výkalu vyskytující se u novorozenců. Na jejím vzniku se ještě nepodílí jídlo, vzniká z látek polknutých dítětem v děloze: z epitelové tkáně, lanuga, hlenu, plodové vody, žluči a vody. Smolka v plodové vodě může způsobit infekci během porodu, proto je nutné pečlivé sledování.
V horším případě může být zakalená plodová. Někdy se ale může stát, že je miminko v děloze ve stresu a jednoduše se do plodové vody pokaká.
Smolka uvolněná předčasně do plodové vody může. Tvoří ji spolykaná plodová voda a odloupané části výstelek střev, které odpadají při běžné obměně buněk. Miminku v těle matky obvykle nefunguje střevní peristaltika (tedy činnost střevní stěny, která posouvá obsah střev). Proto smolka neodchází průběžně, ale až po narození. Zabarvení plodové vody do zelena způsobuje stolice dítěte ( smolka ). Smolka neboli mekonium je první stolice novorozence.
Plodová voda se ze střeva vstřebává do krve a je opětovně vylučována močí.
Zelená plodová voda může být také známkou infekce miminka, placenty, plodových blan, nebo že miminko trpí nedostatkem kyslíku, což může vést až k trvalému poškození mozku. Takto vypadá desetitýdenní plod v plodovém obalu plném plodové vody. Co obsahuje plodová voda. Poskytuje prostor pro růst miminka, chrání jej, umožňuje pohyb a udržuje stálou teplotu.
V některých nemocnicích bude dítě od matky dokonce odneseno na pozorovaní na novorozeneckém oddělení. To je hodně rozruchu pro trošku stolice, která v naprosté většině případů není žádným problémem. Vlastně mnoho z používaných zásahů způsobuje komplikace s vyšší pravděpodobností než smolka sama o sobě. Jsou v ní kožní buňky odloupané z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga.
Může v ní být příměs krve, která se do ní dostává z prasklých cévek v děložním hrdle. Pokud je zelená plodová voda nebo je v ní smolka (tedy obsah střev miminka), je potřeba urychleně vyvolat porod. Co dělat, když praskne plodová voda ? Vezměte věci do porodnice a hned vyrazte.
Smolka má barvu zelenou až dočerna,“ vysvětluje lékařka. Puknutí plodového vaku. Vzácně se stává, že je vak tak pevný, že nepukne a hrozí komplikace v podobně předčasného odloučení placenty.
Má polotuhou konzistenci a černozelenou barvu. Je složena ze spolykané plodové vody, lanuga, žlučových barviv, hlenu a odloupaných kožních a střevních epitelií. Někdy, zvlášť pokud plod během porodu trpí nedostatkem kyslíku, začne intenzivněji vdechovat, a tak se může stát, že vdechne větší množství plodové vody.
A to vadí v případě, že je plodová voda zkalená. Mimo tyto látky obsahuje i částice epitelí odloupané z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga. V případě zkalené plodové vody dochází častěji k operačnímu ukončení porodu.
Smolka zpravidla vyjde až po porodu s první stolicí, ale někdy se může stát, že je miminko v děloze ve stresu a jednoduše se do plodové vody pokaká. Zkalená plodová voda je vždy varovným signálem a tudíž musíte okamžitě odjet do porodnice. Samotné zbarvení plodové vody nemusí být znamením ohrožením plodu, ale může znamenat, že něco není v pořádku. Rodící žena se zkalenou vodou musí být více sledována.
Každopádně – pokud odteče plodová voda , těhotná žena by se měla co nejdříve vydat do nemocnice, resp. Kromě jiného hrozí hlavně infekce dutiny plodového vejce, může dojít k vyhřeznutí pupečníku, zhoršuje se průtok krve v placentě, může dojít k odloučení placenty, plodu může hrozit RDS syndrom, plicní nedostatečnost, pokud se jedná například o. Nemyslím, že by patřily mě Četla jsem, že plodová voda obsahuje vypadané lanugo, tak mě napadlo, jestli mi plodovka nemůže unikat.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.