středa 5. července 2017

Příprava kukuřičného šustí

Na figurky budete potřebovat kukuřičné šustí. Je vhodné ho sbírat, když už kukuřice dozrála a šustí už je suché. Pozor však na to, aby nebylo plesnivé a také na to, že vzít si klasy jen tak z pole může způsobit problémy. Osobní zkušenost mám takovou, že když požádáte majitele pozemku, nikdo nemá. Dekorace z kukuřičného šustí.


Výroba a prodej dekorací z kukuřičného šustí a přírodních materiálů. Lidová výroba předmětů z kukuřičného šustí se v našich zemích nejvíce rozvinula v oblastech, kde se kukuřice pěstovala, tedy na Moravě. Videozáznam zachycuje výrobu panenky z kukuřičného šustí. Jak mám to šustí usušené, tak když s tím chcu pracovat, operu ho v teplé vodě,“ začíná svoje vyprávění paní Holková. A zasíří,“ napovídá od vedlejšího stolu organizátorka z muzea.


Výrobky z šustí navíc snesou i poměrně vysoké teploty, hodí se proto i jako podložky pod horké hrnce. Sérii článků o tkaní z. Blíží se sklizeň kukuřice s doba sběru šustí. Příprava šustí je u tohoto stylu pletení nejtěžší. Na výrobu jednoho košíčku je někdy třeba i stometrové lano ze šustí.


Lano na pletení vzniká postupně vkládáním a stáčením útržků ze šustí. Materiál na výrobu se nedá naplést dopředu. Blažková říká, se musí průběžně. Někde se pomocí síry ještě bělí. Výroba se soustřeďuje především tam, kde se kukuřice pěstovala nejvíce - na jihovýchodní Moravě.


Dnešní forma panenek se začala vyrábět v 50. Na temeni otočíme o 360°a přetáhneme znovu přes hlavu. Potom ještě obtočíme nití. Znovu pevně uvážeme pod hlavou. Celé rostliny se silážují a využívají se (i samotná zrna) jako krmivo.


Zpracování kukuřičného šustí , což jsou zaschlé listeny kukuřičného klasu, má v nížinných oblastech na Moravě a na Slovensku velmi dlouhou tradici. Co všechno jde vyrobit z kukuřičného šustí ? Možná se budete divit, ale takřka cokoliv. Umělkyně Mária Kubalová o tom nakonec ví své.


Nejprve si připravíme listy kukuřičného šustí. Lístek po lístku klademe vedle. Právě z listů vám přináším návod , který pochází z Maďarska.


Zde přinášíme návody na jejich výrobu. Jana Pulcová z Hluboké nad Vltavou vytváří nejrůznější figurky z kukuřičného šustí. Hlavně betlémy a postavičky do nich. Z kukuřičného šustí si můžeme vyrobit také velmi pěkný vánoční. Její maminka byla učitelkou ručních prací a své děti zaměstnávala hrou s přírodninami prakticky od malička.


Zásuvka - Kovový rám ,výplet z kukuřičného šustí ,držadla ze dřeva. Vhodná pro ukládaní různých předmětů a prádla. Svou přírodní barvou se hodí na všechna místa v bytě. Podřípský betlém v průběhu listopadu a prosinci navštívilo na škol.


Exkurze pro školy a velké skupiny. Panenky z kukuřičného šustí a slámy. Strašáci nejen na poli. Vysněná motorka BURGMAN 650. Stránky které ráda navštěvuji.


Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je.

Příprava kukuřičného šustí
Příprava kukuřičného šustí

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Zubní ordinace slavonice

Nabízíme profesionální služby v oblasti stomatologie, stomatochirurgie, implantologie a parodontologie. Vážení spoluobčané, rádi bychom Vá...